Paskolų ir toliau daugės

Lietuvoje veikiantys bankai buvo apklausti (apklausos vykdomos reguliariai) ir gauti duomenys parodė, jog vis dar auga paskolų portfeliai. Aktyviau bankai per trečiąjį šių metų ketvirtį skolino įmonėms, augo ir paskolų terminas. Būsto paskolų sąlygos išliko daugiau mažiau tokios pačios, o ir artimoje ateityje neketinama pasiūlyti kažko naujo, dėl ko reikėtų sunerimti ar kaip tik džiūgauti.

Lietuvos banko Makroprudencinės analizės skyriaus viršininkas Andrius Škranulis teigia, jog nepastebėti jokie reikšmingi skolinimo standartų pokyčiai, tik pastebėtas nuolatinis jau ne pirmą ketvirtį iš eilės vykstantis kreditavimo sąlygų švelninimas įmonėms. Patys bankai mano, jog paskolų ir toliau bus daugiau, tačiau augimas tampa vis lėtesnis.

Nuosaikaus augimo tikimasi vartojamojo lizingo bei autolizingo rinkose. Pastaruoju metu autolizingas išgyveną tikrą pakilimo laikotarpį. Kaip ir praėjusiais metais, daugiausiai autolizingu naudojasi juridiniai asmenys. Turėti patikimą ir ekonomišką automobilį verslui yra itin aktualu.

Numanoma, jog paskutinįjį metų ketvirtį konkurencija labiausiai didės apdirbamosios gamybos ir prekybos veikla užsiimančių įmonių kreditavime, nors iki šiol daugiausiai bankai varžėsi skolindami prekybos veikla užsiimančioms įmonėms. Taip yra todėl, jog bankai tokių įmonių finansinę būklę vertino palankiausiai. Palankų vertinimą gavo ne visos įmonės, 4 iš 10 bankų nurodė, jog ribojo skolinimą įmonėms, kurių veikla yra nekilnojamas turtas. 3 iš 10 bankų nurodė atsargiau skolinantys viešbučių, restoranų bei statybos veikla besiverčiančioms bendrovėms.

Namų ūkio vartojimo paskolų paklausa taip pat augo. Tą lėmė daugybė faktorių, tarp kurių aukštas vartotojų pasitikėjimas bankais, mažos palūkanų normos, suaktyvėjusi ilgalaikio naudojimo prekių (automobiliai, buitinė technika ir pan.) rinka. Tuo tarpu būstui skolintis labiausiai siekiama dėl žemos palūkanų normos bei palankios būsto rinkos perspektyvos.

Jei lyginti bankų lūkesčius metų pradžioje ir trečiąjį ketvirtį, tai pokyčių dėl būstų kainų kilimo nelabai  ir yra. 7 iš 10 bankų mano, jog per artimiausius kelerius metus naujo būsto kainos šoktels iki 10 proc. Tuo tarpų senos statybos būsto bei nekilnojamo turto kainos turėtų augti mažesniu tempu.
Nors prognozuojamas būsto kainų augimas, žmonės delsia ir dvejoja, sprendžia ar pirkti dabar, ar visgi luktelėti. To priežastis – ne visuomet pasitvirtinančios prognozės bei tinkamesnio laiko tikėjimasis, pavyzdžiui, domimasi būsimais statytojų projektais.